كنترل سيستم هاي الکتریکال یک ساختمان نظیر روشنايي، تهويه مطبوع (HVAC)،  سيستم دربازكن و سيستم هاي نظارتي و امنيتي، به صورت روزافزون نيازمند  انعطاف پذيري و كارايي بيشتر می‌باشد. اين مسئله، اختصاص به خانه ها ندارد و  حتي در مورد مجتمع هاي بزرگ، كارآمدتر مي باشد. آسايش و امنيت بيشتر،  همراه با كاهش مصرف انرژي، پيچيدگي زيادي را در تاسيسات ساختمان طلب مي كند  و مديريت صحيح اين پیچیدگی‌ها نياز به سيستمي كارآمد و موثر دارد. به  عنوان مثال، با توجه به تعدد سنسورها و کنترلرهای مورد نياز در ساختمان،  چنانچه از استاندارد مناسبي استفاده نگردد، حجم كابل كشي در ساختمان بسيار  بالا مي رود و در نتيجه علاوه بر پرزحمت و طولاني شدن پياده سازي تاسيسات  برقي ساختمان، احتمال ايجاد خطا و خرابي در آينده نيز افزایش مي‌گردد. حال استاندارد جهاني  KNX به تمامي اين نيازها به طور مناسب پاسخ مي دهد.

در این استاندارد کلیه تجهیزات از طریق یک کابل دیتا (Bus) به یکدیگر متصل می‌شوند. همچنین کلیه تجهیزات قابل برنامه‌ریزی بوده و لذا  انعطاف پذیری در کنترل و نظارت به شدت افزایش می‌یابد. اين استاندارد،  حاصل بيش از 20 سال تجربه و رقابت ميان استانداردهاي قديمي تري نظير BatiBus, EHS, EIB  مي‌باشد. تجهيزات متصل به باس، مي توانند انواع حسگرها، فعال سازها و يا  ساير محصولاتي باشند كه براي كنترل روشنايي، پرده هاي برقي، سيستم هاي  امنيتي، نظارتي و هشدار دهنده، سيستم سرمايش/گرمايش و يا تهويه، كنترل  ساختمان از راه دور، زمان سنجي و يا سيستم صوتي مركزي مورد استفاده قرار مي  گيرند.

آسیا، آمریکای جنوبی و شمالی، گویای موفقیت و کارآمدی این استاندارد می‌باشد. هم‌اکنون بیش از 400 شرکت در سراسر دنیا و حدود 10000 محصول مختلف تحت این استاندارد تولید می‌شود. استاندارد KNX، به عنوان استانداردی بین‌المللی (ISO/IEC 14543-3) ، اروپایی (CENELEC EN 50090) و آمریکایی (ANSI/ASHARE 135) پذیرفته شده است و  بدين ترتيب آينده خوبي براي اين پروتكل تضمين مي گردد.  محصولات تحت اين استاندارد، حتي اگر توسط كارخانه هاي مختلف توليد شده  باشند، به سادگي مي توانند در يك سيستم به صورت يكپارچه و هماهنگ عمل كنند.  وجود آرم تجاري KNX ؛ سازگاري و هماهنگي آنها را با  يكديگر تضمين مي كند. بنابراين گسترش سيستم و يا ايجاد تغييرات بعدي و  استفاده از محصولات ساير كارخانه ها، همواره به سادگي و بدون هيچ گونه  هزينه اضافي امكان پذير است.

پشتوانه استاندارد KNX، انجمن KONNEX است كه متشكل از مجموعه شركت هاي پيشتاز در زمينه مديريت هوشمند ساختمان مي‌باشد. هم اكنون بيش از 200 شركت اروپایی در عضويت اين انجمن هستند و % 80 از فروش تجهيزات هوشمند ساختمان در اروپا متعلق به همين شركت ها مي باشد. این انجمن هم اكنون با بيش از30000 شركت در 100 كشور جهان ، بيش از 100 دانشگاه فني/مهندسي و بيش از 400 موسسه آموزشي، توافق نامه همكاري مشترك دارد.