مزایای هوشمندسازی مجتمع تجاری

مزایای هوشمندسازی مجتمع تجاری

در مجتمع های تجاری تردد مشتریان در فضاها بسیار زیاد است و نظارت بر این تردد ها با اتکا به وجود صرفاً نگهبانان کار آسانی نیست و لازم است سیستمی پیاده سازی شود تا بسیاری از اتفاقات به صورت خودکار در طول شبانه روز ثبت، ضبط و مدیریت شود. سیستم هوشمند مدیریت بر یک مجتمع تجاری با آیتمهای متنوع برقی و امنیتی را ساده و راحت میکند. با نصب سنسورهای چندکار دما، رطوبت و دی اکسیدکربن (Co2) در نقاط مختلف مشاعات، سیستم تهویه مطبوع و هواساز مرکزی (AHU) به صورت خودکار عمل خواهد کرد.

با شروع ساعت کاری مجتمع فن مرکزی هواساز روشن میشود. با میانگین گیری دما در نقاط مختلف شیربرقی کویل آبگرم هواساز برای گرمایش به صورت تدریجی باز و بسته میشود تا دمای محیط گرم شود (در فصل گرما این فرآیند برای تزریق هوای خنک انجام می شود). همچنین با افزایش سطح Co2 در محیط (ppm) دمپرهای هوای تازه خودکار باز می شوند تا کیفیت هوا بهتر شود. با پایان ساعت کاری مجتمع سیستم تهویه مطبوع خاموش شده تا بهینه سازی مصرف انرژی در تاسیسات کامل گردد. به کمک دوربینهای تحت شبکه هوشمند می توان بر فضاها و مشاعات مجتمع نظارت مداوم داشت. تعدد دوربینها در یک مجتمع تجاری سبب پیچیدگی و سردرگمی در نظارت توسط اپراتورها می شود. بر این اساس سیستم هوشمند با داشتن یک سرورمرکزی کمک میکند تا تمام دوربینها در یک بستر و نرم افزار مرکزی نظارت و مدیریت شوند. حتی میتوان این سیستم را بگونه ای اجرا کرد که اپراتور مرکزی صرفاً تصاویر زنده (Live) را مشاهده کند و فقط مدیریت به آرشیو تصاویر دسترسی داشته باشد. با نصب سرور هوشمند تحت شبکه در مجتمع تجاری میتوان کنترل و نظارت تاسیسات الکتریکال نظیر روشنایی، کرکره های برقی، سیستم سرمایش/ گرمایش و امنیتی را از طریق یک اپلیکیشن یا نرم افزار مرکزی بر روی کامپیوتر نگهبانی یا اپراتور مربوطه انجام داد. همچنین با اعمال زمانبندی هفتگی می توان بخش عمده ای از این کنترلها را به صورت خودکار انجام داد.

همچنین با نصب لوکس متر هوشمند و سیستم کنترلی مخصوص (تحت استاندارد DMX) میتوان نورپردازی نمای ساختمان تجاری را در طول شب و با افکتهای متنوع اجرا کرد تا جلوه ای ویژه به ساختمان دهد. کنترلرهای هوشمند تحت پروتکل DMX تنوع بی نظیری را در اجرای سناریوهای متنوع نوری برای ایجاد افکتهای مختلف در نمای ساختمان و با لامپهای LED چند رنگ (RGB) بوجود می آورند. از دیگر دغدغه های یک مجتمع تجاری مدیریت پارکینگ میباشد. رفت و آمد هزاران خودرو در طول شبانه روز نیازمند سیستم مدیریتی یکپارچه و بی نقص است. سیستم مدیریت پارکینگ PMS تعداد پارکینگهای اشغال شده و آزاد را مشخص میکند و به مدیریت مجتمع کمک میکند تا ماشینها را به درستی هدایت کرده و از ایجاد هرج و مرج بکاهد.

خلاصه ای از کاربردهای هوشمندسازی:
۱) نرم افزار یکپارچه هوشمند دوربینها جهت نظارت مداوم بر ترددها
۲) کنترل و نظارت بر تاسیسات الکتریکال از طریق سرور مرکزی هوشمند
۳) تنظیم خودکار سیستم تهویه مطبوع مرکزی با سنجش دما و CO2 محیط
۴) سیستم صوتی جامع برای پخش خودکار موسیقی در ساعات مختلف
۵) نورپردازی هوشمند نما با تجهیزات حرفه ای تحت استاندارد DMX
۶) سیستم اعلام حریق سراسری با نرم افزار گرافیکی جهت نمایش سنسورها
۷) سیستم هوشمند مدیریت پارکینگ (PMS) و کنترل تاسیسات زیرزمینی
۸) مدیریت هوشمند روشنایی اضطراری در زمان قطع برق شهری

به بالای صفحه بردن