پرده، شید و پنجره برقی

پرده، شید و پنجره برقی

باز و بسته کردن دستی پرده ها در یک ساختمان همواره کاری مشکل و پر دردسر است. با نصب موتورهای برقی می توان باز و بسته شدن پرده ها را هوشمندانه انجام داد. برای انواع پرده ها از نوع رول آپ، کنار رو و یا حتی سایه بان از ریلها یا موتورهای برقی استفاده می شود تا بتوان آنها را توسط تجهیزات هوشمند ساختمان کنترل کرد. از طریق کلیدهای هوشمند چندکاره، ریموت و یا اپلیکیشن موبایل به راحتی پرده های برقی باز، بسته و یا در موقعیت دلخواه تنظیم می شوند تا بتوان از نور طبیعی محیط در روز بیشترین استفاده را برد.

تایمر روزانه نیز گزینه مناسبی برای کنترل خودکار پرده ها میباشد. می توان به اپلیکیشن یا پنل و نمایشگر لمسی واحد مراجعه کرده و برای پرده برقی تایمر تعریف کرد. بدین ترتیب در زمان اعمال شده پرده برقی به صورت خودکار باز یا بسته می شود. حتی می شود باز و بسته شدن پرده برقی را در چند سطح تعریف کرد به صورتیکه در هنگام طلوع آفتاب پرده باز، در میانه روز نیمه بسته و با غروب آفتاب کامل بسته شود.

سنسورهای لوکس متر (Lux Meter) نیز گزینه مناسبی برای عملکرد خودکار پنجره ها می باشند. این سنسورها بر روی شیشه نصب می شوند و میزان نور محیط را می سنجند. لذا با تاریک شدن هوا پرده ها بسته و با روشن شدن هوا باز می شوند. علاوه بر پرده های برقی، سایه بانهای برقی نیز با شرایط توصیف شده توسط سیستم هوشمند قابل کنترل می باشند. با افزایش شدت نور خورشید سایه بان خودکار باز می شود تا بتوان از سایه آن استفاده کرد.

پرده های برقی نیز می توانند در سناریوهای هوشمند قرار گیرند. به عنوان مثال با زدن شاستی سناریو خروج، کلیه چراغها خاموش، فنکوئلها نیز خاموش و پرده های برقی همگی بسته می شوند. حتی می توان پرده ها را به صورت سراسری کنترل کرد. بگونه ای که از طریق اپلیکیشن موبایل یا ریموت رادیویی بتوان با یک کلید همه را باز یا بسته کرد.

کرکره های برقی نیر عملکردی مشابه پرده های برقی دارند. این کرکره ها معمولا به عنوان یک سیستم امنیتی بر روی دربهای ورودی یا پنجره ها نصب می شوند تا در زمان عدم حضور در ساختمان امنیت آن نیز حفظ شود. لذا کنترل کرکره ها در سیستم هوشمند به نوعی در قالب راهکارهای امنیتی بررسی می شود. به عنوان نمونه می توان قبل از رسیدن به ویلا از طریق اپلیکیشن موبایل کرکره ها را بالا آورده تا ساختمان از شرایط امنیتی/ حفاظتی خارج شود. همچنین می توان از دستگاه اثرانگشت یا کارت خوان برای بالا یا پایین بردن کرکره برقی استفاده کرد. در ویلاها برای جلوگیری از ترددهای مشکوک در راه پله ها از کرکره برقی استفاده می شود. در سناریو شب علاوه بر خاموشی چراغهای غیر ضروری این کرکره ها نیز بسته می شوند تا مانع ترددهای ناخواسته در شب شوند و مد امنیتی ساختمانی نیز فعال گردد.

به بالای صفحه بردن