کنترل از راه دور خانه هوشمند

کنترل از راه دور ساختمان هوشمند

کنترل از راه دور ساختمان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و توسعه بستر اینترنت جهانی امکان نظارت و کنترل بر یک ساختمان از را دور از یک ایده و طرح به واقعیت تبدیل شده است. وجود اپلیکیشن های متعدد گرافیکی برای انواع گوشی های موبایل هوشمند این امکان را فراهم ساخته تا با خیالی آسوده و از هر نقطه دنیا بتوانیم سیستم های امنیتی و برق یک ساختمان را کنترل و مانیتور نماییم. وجود چنین قابلیت جذابی سبب شده تا افراد بیشتری نسبت به استفاده و پرداخت هزینه های هوشمندسازی ساختمان ترغیب شوند. از یک واحد آپارتمانی کوچک گرفته تا مجتمع های بزرگ مسکونی و حتی تجاری می توانند متناسب با نیاز خود از این قابلیت بهره مند شوند. به عنوان نمونه این امکانات می تواند شامل مشاهده تصاویر زنده پارکینگ یک ساختمان مسکونی باشد تا نظارت بر کلیه روشنایی ها و تاسیسات موتورخانه در یک مجتمع بزرگ. چند مثال کاربری در خصوص کنترل از راه دور ساختمان به شرح ذیل می باشد:

  • به کمک دوربینهای نظارتی تحت شبکه می توانید از راه دور به راحتی پارکینگ، لابی ورودی ساختمان و حتی داخل واحد خود را نیز در هر لحظه به صورت زنده مشاهده کرده و یا برای دیدن تصاویر ذخیره شده به آرشیو دوربین مراجعه نمایید.
  • فردی به منزل شما یا محل کار شما مراجعه کرده ولی شما حضور ندارید. با فشردن شاستی زنگ آیفون تصویری بلافاصله اپلیکیشن گوشی شما هشدار داده و میتوانید تصویر فرد مراجعه کننده را دیده و با او حرف بزنید.
  • قبل از رسیدن به ویلای خود کافیست برنامه موبایل را باز کرده و سیستمهای گرمایشی را فعال سازید. بدین ترتیب در زمانی که وارد ویلا می شوید ساختمان از پیش گرم شده و میزان شما خواهد بود.
  • به مسافرت رفته و نگران سرقت از خانه یا ساختمان خود هستید. نگران نباشید! گوشی موبایل خود را برداشته و به صورت تصادفی چراغها را روشن و خاموش کرده و یا پرده های خانه را باز و بسته نمایید تا کسی فکر نزدیک شدن به خانه شما راه هم نکند.
  • بر روی دربهای ورودی، درب گاوصندوق، درب پارکینگ و کلیه پنجره های شما سنسورهای مگنتی درب و پنجره نصب شده است. در صورتی که هر کدام از این دربها باز شوند یک هشدار امنیتی بر روی گوشی شما ارسال می شود و شما می توانید به سرعت موضوع را پیگیری کرده و یا دوربینهای خود را از بیرون مشاهده کنید. در صورتیکه به اینترنت دسترسی نداشته باشید این پیغامها و هشدارها در اولین اتصال شما به اینترنت مجدد فعال شده و شما را از اتفاق رخ داده مطلع میسازد.
  • سیستم امنیتی ساختمان خود را فعال کرده اید. بدین ترتیب چنانچه فردی وارد ساختمان شما شود سیستم آلارم عمل کرده و آژیر هشدار به صدا در خواهد آمد. حال نصف شب است و قصد مراجعه به ساختمان خود را دارید. کافیست از راه دور سیستم امنیتی را غیرفعال کنید تا مزاحمتی برای همسایه های شما پیش نیاید.
  • در مسافر هستید و گل و گیاه شما نیاز به آبیاری دارند. به سیستم هوشمند ساختمان از راه دور وصل شده و سیستم آبیاری برقی را فعال سازید. حتی میتوانید به کمک تایمرهای روزانه و هفتگی برنامه آبیاری را خودکار نمایید.

امکان ارتباط از راه دور در یک سیستم هوشمند همیشه به عنوان یک آپشن جذاب برای مشتریان معرفی میگردد که میتوانند متناسب با نیاز خود نسبت به تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد چنین ارتباطی تصمیم گیری کنند. حتی مواردی وجود داشته که مشتریان تصمیم گرفتند ابتدا استفاده از سیستم هوشمند را تجربه کنند و سپس نسبت به ایجاد ارتباط از راه دور تصمیم گیری کنند. مسلماً با ایجاد زیرساخت هوشمند در یک ساختمان میتوانید در هر زمان دلخواه نسبت به اضافه کردن آپشنها و امکانات ویژه این سیستم اقدام نمایید.

سرورهای هوشمند تحت شبکه:

متناسب با ابعاد ونیازهای یک پروژه ساختمانی می توان از سرورهوشمند استفاده کرد. این سرورها در سایزها و سخت افزارهای متنوع قابل استفاده در پروژه های کوچک و بزرگ هستند. استفاده از سرورهای هوشمند تقریباً یک کار پر هزینه برای ایجاد ارتباط از راه دور است. اما این سرورها غیر از ایجاد ارتباط از راه دور کارکردهای متنوع دیگری نیز دارند. برای نمونه امکان ارتباط همزمان ۲۰۰ کاربر مختلف به این سرورها وجود دارد که میتوان برای یک مجتمع بزرگ فقط ازیک سرور مرکزی استفاده کرد و بدیت ترتیب هزینه ها کاهش می یابد. نرم افزار سرورها بسیار پر قدرت هستند و برای مثال امکان ایجاد نمودارهای اطلاعاتی هوشمند، ثبت و ذخیره سازی اطلاعات سیستم، گیتهای منطقی پیچیده (Digital Gates) و تعریف محاسبات ریاضی نظیر میانگین گیری از امکانات ویژه این سرورها میباشد.

رابطهای گرافیکی:

قطعاتی کوچک با امکانات بزرگ؛ این دستگاهها قابلیت اتصال به شبکه داخلی و یا مودم اینترنت را دارند. این رابطهای گرافیکی دارای اپلیکیشنهای مخصوصی هستند که بر روی انواع گوشی های موبایل نصب شده و امکان کنترل سیستم از طریق موبایل یا تبلت را از داخل ساختمان یا راه دور فراهم می سازند. چنین دستگاههایی گزینه مناسب برای پروژه های کوچک و اقتصادی میباشند.

نمایشگرهای لمسی:

راهکار جذاب دیگر استفاده از نمایشگرهای لمسی میباشد. این نمایشگرها معمولاً دارای سیستم عامل Android می باشند و به واسطه یک برنامه گرافیکی امکان کنترل و نظارت بر سیستم هوشمند به صورت مرکزی از طریق آنها فراهم میباشد. همچنین می توان از این پنلها به صورت همزمان به عنوان پنل داخلی آیفون تصویری و یا مشاهده دوربینهای مداربسته نیز استفاده کرد. با اتصال این نمایشگرها به اینترنت میتوان سیستم Cloud آن را فعال کرده و از هر نقطه دنیا سیستم هوشمند ساختمان را کنترل و نظارت کرد.

یک باور غلط درباره سیستمهای هوشمند: اگر اینترنت قطع شود نمی توانم چراغهای خانه را خاموش یا روشن کنم!

اینترنت در سیستمهای هوشمند همیشه به عنوان یک درگاه برای ارتباط از بیرون با سیستم می باشد و هیچگونه ارتباطی به عملکرد سیستم نخواهد داشت.

به بالای صفحه بردن