سرمایش و گرمایش اتوماتیک

سرمایش و گرمایش اتوماتیک

تقریباً می توان گفت که کلیه سیستمهای سرمایش و گرمایش یک خانه هوشمند را می توان با سیستم هوشمند کنترل و نظارت کرد. فنکوئل سه دور، گرمایش کف، کولر آبی، اسپلیت یونیت، هواساز مرکزی و حتی سیستمهای مرکزی VRF, VRV به صورت خودکار با ترموستاتهای سیستم هوشمند کنترل می شوند. ترموستاتهای هوشمند دمای محیط را بادقت بالا سنجیده و نمایش می دهند و فقط کافیست تا کاربر ترموستات را در وضعیت “Auto” قرار دهد و دمای مطلوب را تنظیم نماید سپس همه چیز به صورت خودکار عمل میکند تا دمای اتاق یا فضا به حد مطلوب برسد.

کلید و ترموستات های هوشمند دارای نمایشگر (LCD) جهت نمایش دمای واقعی، دمای تنظیم شده، تاریخ و ساعت هستند. همچنین وضعیت ترموستات، مد سرمایش/ گرمایش و حتی سرعت فنکوئل را می توان بر روی آنها نمایش داد. در هنگام شب بدون مراجعه به ترموستات می توان از طریق اپلیکیشن موبایل دمای مطلوب را در شب تغییر داد یا آن را غیرفعال کرد. تنظیم سیستم سرمایش/ گرمایش از راه دور نیز از دیگر آپشنهای کاربردی و متمایز سیستم هوشمند است. پیش از رسیدن به ویلا اسپلیت یونیتها را روشن کرده و یا حتی می توان سیستم گرمایشی را فعال کرد.

 علاوه بر ترموستاتهای هوشمند سایر تجهیزات نظیر سنسور و چشمی های درب و پنجره، سنسور سقفی و تایمر هفتگی نیز بر عملکرد دستگاه های تهویه مطبوع تاثیر می گذارند. لذا در محیطهای اداری با باز شدن پنجره سنسور درب عمل کرده و فنکوئل را خاموش میکند تا مانع اتلاف انرژی گردد. همچنین با ورود به اتاق سنسور حضور سقفی تردد فرد را تشخیص می دهد و بدون نیاز به مراجعه به ترموستات به صورت خودکار ترموستات در حالت اتومات قرار می گیرد و پس از ترک طولانی مدت محل ترموستات خاموش می شود. چند مثال از نحوه کنترل تجهیزات سرمایش/ گرمایش در سیستم هوشمند:

فنکوئل سه دور تک کویل یا دو کویل:

در حال حاضر رایج ترین سیستم سرمایش و گرمایش در پروژه های ساختمانی فنکوئل می باشد. سیستم هوشمند دورهای مختلف فنکوئل را به صورت اتومات کنترل میکند و علاوه بر دور فن امکان کنترل شیربرقی سرمایشی یا گرمایشی بر روی کویلهای فنکوئل نیز وجود دارد. شیرهای برقی می توانند از نوع قطع/ وصل یا تدریجی باشند که در هر صورت توسط سیستم هوشمند قابل کنترل و مدیریت می باشند. لذا با خاموش شدن فنکوئل سیستم هوشمند ورودی کویل آب سرد یا گرم را می بندد تا مانع از اتلاف بیهوده انرژی گرمایی شود.

اسپلیت یونیت:

به کمک مبدلهای IR سیستم هوشمند می توان کلیه فرمانهای یک ریموت مادون قرمز را برای سیستم هوشمند تعریف کرد تا دیگر نیاز به استفاده از ریموت در کنترل اسپلیت یونیتها نباشد. به کمک مبدلهای مادون قرمز فرمانهای کلیدی یک دستگاه اسپلیت یونیت توسط ترموستاتهای هوشمند داده می شود. به عنوان نمونه در هنگام ترک محل کافیست تا ترموستات را در حالت “Off” قرار داده، بلافاصله فرمان خاموشی از طریق مبدل مادون قرمز برای اسپلیت ارسال می شود و بدون مراجعه به ریموت، دستگاه اسپلیت یونیت خاموش می شود. دستگاه IR بر روی درگاه مادون قرمز اسپلیت یونیت وصل می شود تا فرمانهای سیستم هوشمند را به اسپلیت یونیت منتقل نماید. نصب این دستگاه مانع از عملکرد ریموت اسپلیت نمی شود و می توان همچنان از سایر قابلیتهای ریموت استفاده کرد.

گرمایش کف:

جهت کنترل سیستم گرمایش کف در مسیر هر زون گرمایشی یک شیر برقی از نوع قطع/ وصل و یا در برخی ساختمان ها از نوع تدریجی نصب می شود. ترموستات هوشمند جهت تنظیم دمای مطلوب به شیرهای برقی فرمان میدهد و با قطع/ وصل به موقع این شیرها دما را در حد مطلوب تنظیم می نماید.

خلاصه ای از قابلیتهای سیستم هوشمند:

  • کنترل هوشمندانه هرگونه دستگاه سرمایشی یا گرمایشی (HVAC)؛ فن‌کوئل سه‌دور، هواساز، رادیاتور، گرمایش‌کف و…
  • تثبیت دمای محیط در مقدار مطلوب کاربر از طریق انواع ترموستات‌های هوشمند؛ تامین دمای مطبوع و بهینه‌سازی مصرف
  • تغییر دمای مطلوب (Comfort) به دمای اقتصادی (Economy) در زمان ترک محل؛ کاهش مصرف برق
  • کنترل خودکار سیستم تهویه مطبوع توسط حسگرهای حضور(PIR Sensor)؛ صرفه جویی در مصرف برق با حفظ آسایش
  • تنظیم خودکار سرعت فن‌کوئل‌های سه‌دور متناسب با دمای محیط(Air Condition)؛ تسریع در دستیابی به دمای مطبوع
  • میانگین‌گیری از دمای نقاط مختلف؛ ایجاد دمای ثابت و یکنواخت در فضاهای بزرگ
  • امکان قطع سیستم تهویه مطبوع در هنگام باز شدن پنجره‌ها؛ جلوگیری از اتلاف انرژی

برخی از محصولات سرمایش و گرمایش اتوماتیک

به بالای صفحه بردن