مزایای هوشمندسازی ساختمان اداری

مزایای هوشمندسازی ساختمان اداری

مدیران هوشمند همواره نسبت به دو چیز حساسیت دارند؛ هزینه ها و نظارت بر پرسنل. به کمک دوربینهای تحت شبکه هوشمند میتوان کلیه فضاهای داخلی و بیرونی یک ساختمان اداری را پوشش تصویری داد. دوربینهای هوشمند در بستر همان شبکه داخلی (TCP/IP) ساختمان قرار میگیرند و با داشتن سنسورهای مادون قرمز (IR) تنها در صورت مشاهده تردد افراد تصاویر را ذخیره سازی میکنند تا حجم تصاویر ذخیره شده کاهش یابد و ذخیره سازی هدفمند صورت گیرد. با اپلیکیشن موبایل یا نرم افزار بر روی کامپیوتر میتوان دوربینها را از داخل یا خارج ساختمان نظارت کرد و حتی آرشیو تصاویر را مشاهده کرد. در مدلهای پیشرفته تر دوربینها دارای میکروفن و اسپیکر داخلی هستند تا بتوانند صداها را نیز ذخیره کنند و یا صدای اپراتور از طریق باندها پخش شود.

در سیستم هوشمند هیچ چراغی بیهوده روشن نمی ماند. لذا میتوان چراغها را بگونه ای تنظیم کرد که برای مثال اگز بیش از ۲ ساعت چراغی روشن ماند خودکار خاموش شود (در انباری ها، راهروها و یا مکانهایی که تردد کم است). همچنین با نصب سنسورهای حضور سقفی کنترل روشنایی کریدورها، راهروها، لابی ها و سرویسهای بهداشتی به صورت خودکار انجام خواهد شد. با نصب ترموستاتهای هوشمند در اتاقها، سالنهای جلسات، غذاخوری و حتی انبار کالاها سیستم تهویه مطبوع عملکردی بهینه و تمام اتوماتیک خواهد داشت. حتی میتوان با اعمال زمانبندی روزانه و هفتگی پیش از شروع ساعت کاری سیستمهای سرمایش/ گرمایش را فعال و با پایان ساعت کاری همه سیستمها را خاموش کرد تا هم آسایش برای پرسنل فراهم شود و هم هزینه ها مدیریت شود. سرورهای هوشمند تحت شبکه (TCP/IP) زمینه را برای کنترل و نظارت بر تاسیسات برق در سطوح کاربری مختلف فراهم میکند. 

همه این سطوح دسترسی (Different Users) از طریق راه اندازی تنها یک سرور محقق می شود. تردد ساکنین و حضور وغیاب آنها از طریق سیستمهای تشخیص چهره و یا اثرانگشت و یا هردوی آنها صورت میگرد. این اطلاعات روزانه بر روی سرور ذخیره می شوند و در هر زمان می توان از آنها گزارش گیری کرده تا اطلاعات پرسنل در سایر بخشهای اداری و مالی مورد استفاده قرار گیرد.

خلاصه ای از کاربردهای هوشمندسازی:
۱) کنترل اتوماتیک روشنایی با سنسورهای حضور سقفی در اتاقها و راهروها
۲) تنظیم خودکار دمای اتاقها و سالنهای جلسات با ترموستاتهای هوشمند
۳) سرور هوشمند تحت شبکه با قابلیت اتصال بیش از ۲۰۰ کاربر مختلف
۴) زمانبندی هفتگی برای خاموشی روشنایی و تاسیسات در پایان ساعت کاری
۵) نظارت مداوم مدیریت بر اتاقها با استفاده از دوربینهای تحت شبکه
۶) افزایش امنیت با نصب سنسورهای مگنت بر روی درب های اصلی
۷) ایجاد سیستم یکپارچه ارتباط داخی (Intercom) در بین طبقات و اتاقها
۸) راه اندازی سیستم جامع حضور و غیاب با اثرانگشت و تشخیص چهره

به بالای صفحه بردن