سیستم امنیتی و نظارتی

سیستم امنیتی و نظارتی

داشتن یک سیستم امنیتی و نظارتی مطمئن برای هر نوع ساختمان از یک واحد آپارتمانی گرفته تا مجتمع های بزرگ اداری و تجاری، الزامیست. تجهیزات و لوازم هوشمند سخت افزاری و نرم افزاری متعددی برای ایجاد امنیت در یک ساختمان هوشمند وجود دارد که پروژه های ساختمانی بنابر نیاز و بودجه خود می توانند نسبت به انتخاب بخشی یا تمام این تجهیزات اقدام نمایند. مزیت سیستم امنیتی هوشمند وجود یک بستر یا زیرساخت جامع برای انواع سیستمها می باشد که همگی می توانند از طریق تنها یک اپلیکیشن کنترل شوند. انواع راهکارهای امنیتی در یک ساختمان به شرح ذیل می باشد:

دوربینهای نظارتی

مطمئن ترین روش برای نظارت مداوم بر یک ساختمان، استفاده از دوربین با قابلیت کنترل از راه دور (بستر اینترنت) می باشد. از طرفی ذخیره سازی تصاویر این دوربینها از دغدغه های بزرگ مصرف کنندگان است. از این رو دوربینهای هوشمند با داشتن سنسورهای مادون قرمز (IR Sensor) تنها در صورت مشاهده تردد یا حرکت اجسام، تصاویر را ذخیره میکنند و بدین ترتیب تنها تصاویر مفید و ارزشمند ذخیره می شوند و مدت زمان تصاویر ذخیره شده به شکل چشم گیری افزایش می یابد. مدلهای پیشرفته این دوربینها دارای میکروفن و اسپیکر داخلی نیز میباشند. لذا همزمان تصویر و صدا را ذخیره سازی میکنند و می توان از طریق اپلیکیشن یا نرم افزار مخصوص دوربینها آلارم پخش کنند و یا ارتباط صوتی دو طرفه با آنها برقرار کرد.

دوربینهای تحت شبکه به اینترنت نیز وصل می شوند تا بتوان به راحتی از راه دور و از طریق اپلیکیشن موبایل با کیفیت بسیار بالا تصاویر زنده و حتی آرشیوها را مشاهده کرد. همچنین به علت اتصال مداوم به اینترنت همیشه تاریخ و ساعت این دوربینها دقیق می باشد و لذا در مشاهده تصاویر آرشیوی نگران تاریخ تصاویر ضبط شده نیستیم. در حالیکه یکی از بزرگترین مشکل دوربینهای آنالوگ و رایج بازار بهم خوردن زمان و تاریخ است و لذا مشاهده تصاویر آرشیوی کار بسیار مشکلی میباشد.

سنسورهای حضور و حرکتی

سنسور و چشمی های هوشمند سقفی یا دیواری کارکردی چندگانه دارند. برای مثال می توان از آنها برای کنترل روشنایی یا اجرای سناریوهای نوری استفاده کرد و در زمان فعال کردن مد امنیتی به عنوان یکی سنسور امنیتی عمل کرده و با مشاهده تردد افراد سیستم آلارم را فعال کرده و یا بر روی اپلیکیشن موبایل پیام هشدار (Notification) ارسال کنند. به عنوان نمونه در یک ویلای هوشمند در طول شبانه روز کلیه سنسورها برای کنترل خودکار روشنایی استفاده می شوند ولی در زمان مسافرت کاربر از روی اپلیکیشن موبایل و یا نمایشگر دیواری مد امنیتی را فعال میکند و حالا ۱۰ دقیقه فرصت دارد تا محل را ترک کرده و سیستم وارد مد امنیتی شود. سپس در صورت تردد غیر مجاز از مقابل سنسورهای هوشمند (با فناوری IR) سیستم آژیر به صدا در آمده و برای کاربر هشدار ارسال می شود.

مگنتهای بازشو درب و پنجره

می توان بر روی کلیه بازشوی پنجره ها، دربهای ورودی و حتی گاوصندوق یک ساختمان مگنتهای هوشمند را نصب کرد. بدین ترتیب امکان ثبت و ذخیره سازی زمان باز و بسته شدن دربها وجود دارد و با فعال شدن مد امنیتی در صورت باز شدن درب سیستم آلارم به صدا در می آید. همچنین این مگنتها در صورت باز ماندن یک درب یا پنجره به صورت طولانی مدت نیز هشدار میدهند. برای نمونه می توان آنها را بر روی درب پارکینگ نصب کرد و در صورت باز ماندن درب بیش از ۵ دقیق مجدد سیستم آلارم فعال می شود و یا برای کاربر پیام هشدار ارسال میگردد.

خلاصه ای از قابلیتهای سیستم امنیتی/ نظارتی هوشمند

  • نظارت مداوم توسط حسگرهای حضور و فعال‌سازی سیستم هشدار در هنگام تردد مشکوک؛ افزایش امنیت و آرامش
  • اطمینان از بسته بودن در و پنجره‌ها به کمک حسگرهای بازشو در و پنجره؛ آگاهی از ورود افراد یا باز بودن ناخواسته درها
  • قفل شدن خودکار درهای ورودی طبق برنامه زمان‌بندی؛ اطمینان از عدم تردد در ساعات غیر مجاز
  • نظارت بهتر بر پنجره‌ها توسط حسگر شکست شیشه؛ اطمینان از ایمنی کامل در تمام نقاط ساختمان
  • آشکار شدن پیام امنیتی بر روی نمایشگرها وثبت در سرور مرکزی؛ کنترل و نظارت مرکزی
  • مطلع ساختن کاربر از هرگونه حادثه با ارسال پیام در اپلیکیشن موبایل؛ نظارت دقیق از تمام نقاط دنیا
  • قابلیت اتصال به انواع سیستم‌های امنیتی نظیر اعلام حریق، دزدگیرو…؛ دستیابی به سیستم یکپارچه
به بالای صفحه بردن