روشنایی و سناریو هوشمند

روشنایی و سناریو هوشمند

در هوشمند سازی ساختمان و سیستم های هوشمند هیچگونه محدودی در کنترل روشنایی وجود ندارد. به راحتی می توان یک چراغ را از روی کلید و ترموستات هوشمند، ریموت، سنسور سقفی، موبایل و یا نمایشگر دیواری روشن و خاموش کرد. معمولاً کلیدهای هوشمند دارای چندین شاستی فشاری یا لمسی جهت کنترل روشنایی های متعدد و اجرای سناریوهای نوری می باشند. این کلیدها قابل برنامه ریزی می باشند و متناسب با نیاز یا سلیقه کارفرمای یک پروژه می توان امکان کنترل هر آیتم برقی در ساختمان را بر روی کلید تعریف کرد. چراغهای روشنایی در سیستم هوشمند می توانند به صورت سوئیچ (قطع/ وصل) و یا دیمر (Dimming) کنترل شوند. با اتصال یک چراغ به دیمر می توان به صورت دلخواه شدت نور را کم و زیاد کرد و بدین ترتیب طیفهای نوری متنوع را در ساختمان بوجود آورد. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی در سیستمهای هوشمند امکان دیم کردن چراغهای LED، SMD و فلورسنت نیز وجود دارد. این چراغها مصرف انرژی کمتری دارند ولی دیم کردن آنها باعث ایجاد نورپردازی های متنوع در ساختمان می شود. بالاخص در مورد ریسه های چند رنگ RGB که با دیم کردن نورهای آن می توان طیفهای نوری رنگارنگی را بوجود آورد و یا سناریو رقص نور ایجاد کرد.

یکی از جذابترین و پرکاربردترین امکانات در سیستم هوشمند اجرای سناریو می باشد. سناریو بدین معناست که با زدن یک شاستی کلید هوشمند برخی از چراغها روشن، برخی دیگر خاموش و حتی برخی در وضعیت دیم قرار می گیرند تا طیف نوری متناسب با نیاز کاربر تغییر کند. همچنین غیر از روشنایی می توان پرده های برقی، سیستم سرمایش و گرمایش و سیستمهای صوتی و تصویری را به این سناریو اضافه کرد. این سناریوها می توانند توسط خود ساکنین تعریف شود و در صورت تغییر چیدمان منزل می توان به دلخواه سناریوها را تغییر داد. چند مثال کاربردی روشنایی در سیستم هوشمند:

سناریو نوری

در هنگام صرف غذا سناریو مربوطه را می زنیم. چراغهای سالن و نشیمن خاموش شده، نور آباژور نشیمن خصوصی بر روی شدت نور ۵۰% تنظیم شده و سپس لوستر بالای میز غذاخوری روشن می شود. پس از صرف غذا کلید سناریو “TV” را می زنید تا چراغهای قسمت غذاخوری همگی خاموش شوند و دوباره نورمخفی و هالوژنهای قسمت تلویزیون روشن می شوند تا لذت یک زندگی هوشمند را تجربه کنید.

حسگر حضور سقفی یا دیواری

کنترل اتوماتیک روشنایی همواره ایده پرکاربرد و جذابی در سیستمهای هوشمند می باشد. به جای استفاده از کلید در یک سرویس بهداشتی می توان از سنسور حضور سقفی بهره برد. بدین ترتیب با ورود به سرویس ابتدا روشنایی و تهویه روشن می شوند و پس از ترک محل ابتدا روشنایی و سپس با تاخیر ۵ دقیقه تهویه خاموش می شود. می توان این سنسورهای حضور را در داخل یک اتاق خواب نیز نصب کرد. لذا با تردد در اتاق سناریو نوری به صورت خودکار اتفاق می افتد. همیشه این نگرانی وجود دارد که در هنگام خواب با هرگونه حرکت سنسور عمل کرده و چراغها را روشن کند. تنها کافیست پیش از استراحت کلید قفل سنسور را زده تا از غیرفعال شدن سنسور در طول شب مطمئن باشید.

نورپردازی نما

لوکس مترها هوشمند یا تایمرهای روزانه و یا ترکیب هردوی آنها می توانند باعث اجرای نورپردازی نما در تاریکی هوا شوند. با تاریک شدن هوا ابتدا چند چراغ در نما روشن شده و سپس با تاریکی بیشتر هوا چراغهای دیگر نیز روشن می شوند تا سناریوی نورپردازی تکمیل گردد.

خاموشی سراسری

در هنگام ترک منزل یا ساختمان می توان با فشردن یک کلید، سناریو خاموشی کل را اجرا کرد تا همه چراغها خاموش شوند و با اطمینان خاطر محل را ترک کرد. همچنین می توان در اتاق مستر نیز این کلید را تعریف کرد تا بدون نیاز به چک کردن چراغها در ساختمانهای بزرگ یا یک ویلا از خاموش شدن چراغها در شب اطمینان حاصل کرد.

به بالای صفحه بردن